HOPP

Get Ready! Winter is coming!W dniach 18-28 listopada 2022 zrealizowaliśmy wymianę młodzieży w Rajczy, zatytułowaną „Get Ready! – Winter is coming!”. Podczas jej trwania młodzież z Litwy, Rumunii, Czech oraz Polski dowiadywała się o chorobach sezonowych, szczególnie popularnych zimą oraz o metodach ich prewencji. Nie od dziś wiadomo, że w tracie zimy drastycznie wzrasta zachorowalność na takie choroby jak grypa, przeziębienie czy COVID-19.  Uczestnicy mieli okazję wykorzystać zebraną wiedzę w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Soli przeprowadzając warsztaty dla jej uczniów. Mieli oni szansę wziąć udział w quizie o chorobach zakaźnych i rywalizować w grach wymyślonych przez uczestników wymiany. Oprócz wycieczki do Soli, nie obyło się bez gry miejskiej w Bielsku-Białej oraz wędrówki po górach w Rajczy. W wolne wieczory młodzież przeprowadzała interkulturalne wieczory mające na celu przybliżyć tradycje ich krajów. 

Przed samą wymianą uczestnicy wypełnili ankiety na temat ich nawyków zdrowotnych, aby w trakcie wymiany opracować własną i przeprowadzić badania na temat zdrowia w swoich krajach. Następnie wyniki zostały porównane w wyniku czego wywiązała się dyskusja – co wymaga poprawy w moim kraju? Jak się okazało, najważniejszym aspektem jest zdrowie psychiczne co w sobotę przedostatniego dnia zaowocowało powstaniem gry symulacyjnej, która zostanie zaprezentowana, gdy będzie gotowa do użytku.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy sukcesów w przyszłości, realizacji marzeń i przede wszystkim zdrowia, ponieważ Winter is coming!