HOPP

YOUdiscovery!Po długich trudnościach z realizacją naszych działań, w końcu się udało! Uczestnicy z organizacji partnerskich z: Bułgarii, Cypru, Rumunii i Martyniki przyjechali do Polski! Młodzież spędzi razem ponad tydzień.

Kilka słów o temacie wymiany:

Komunikowanie się jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Komunikujemy się w domu, w szkole, w pracy, na ulicy, rozmawiamy też z naszym wewnętrznym 'ja’. To w drodze komunikacji tworzymy relacje, niektóre bliskie i satysfakcjonujące, inne pełne braku zrozumienia. To jak wyrażamy siebie i jak słuchamy innych zależy od naszej wiedzy, umiejętności i postaw wobec nas samych oraz drugiego człowieka. Efekt przekłada się bezpośrednio na jakość tworzonych relacji, naszego zdrowia emocjonalnego i społecznego, poczucie szczęścia, sensu i satysfakcji z naszego życia. 

„YOUdiscovery” to zaproszenie do stawiania pytań, odkrywania tego co dla nas ważne, poszukiwania i wyrażania siebie, wzmacniania poczucia własnej wartości, nabywania pewności siebie, poznawania i pokonywania przeszkód, dokonywania świadomych wyborów i podejmowania działań.  Oto niektóre z pytań, które sobie zadamy podczas wymiany: O jakie zdolności interpersonalne chcielibyśmy zadbać? Co można zrobić by zrozumieć lepiej siebie i innych? W jaki sposób warto komunikować się w grupie? Jak unikać zachowań, które oddalają nas od innych? Jak komunikacja rzutuje na nasze zdrowie emocjonalne i społeczne? Jak świadomie kształtować nasze relacje? Jak sobie radzić w sytuacji stresu? Jak dbać o relacje, gdy mamy odmienne zdania? Od czego zacząć własną podróż? Bez względu na to, czym się zajmujemy i kim jesteśmy, zwykle towarzyszą nam inni ludzie. Zapraszamy do wspólnego spaceru by zadbać o ten wymiar naszego życia, którym jest komunikacja, a który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia społecznego i emocjonalnego. W tej wyprawie nie zabraknie pozytywnej atmosfery, poznawania kultury innych krajów, pozaformalnych metod, które są nam bliskie. 

Rezultatem projektu będzie: kampania zdrowotna dotycząca zdrowia społecznego przeprowadzona przez uczestników oraz akcja promocji zdrowia w społecznościach lokalnych organizacji partnerskich. Działania poprojektowe zostaną przeprowadzone w oparciu o wypracowany Narzędziownik (Toolkit), który będzie stanowił publikację z wypracowanymi przez młodzież infografikami, historyjkami oraz „drzewem poznania”, które pomoże w identyfikacji naszych potrzeb, budowaniu wewnętrznej świadomości odnośnie satysfakcjonującego życia społecznego.

Tags: